Opony to jedyny element pojazdu, który dotyka nawierzchni. Z tego powodu ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie istotne jest ich ciśnienie, czyli to ile powietrza znajduje się w oponie i jaki nacisk wywiera na powierzchnię ogumienia. Jakie jest prawidłowe ciśnienie w busie, od czego zależy i na co wpływa w oponach samochodów dostawczych?
Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?
Optymalne wartości ciśnienia nie są uniwersalne i zależą od wielu czynników. Na optymalne wartości wpływa:
- masa pojazdu,
- rozmiar opony,
- rozstaw osi,
- nacisk na oś.
Właściwe ciśnienie pomoże określić tabela ciśnień, którą znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu, czy na klapce wlewu paliwa. Czasem takie tabele są umieszczanie w drzwiach samochodu. To z nich odczytasz prawidłowe ciśnienie dla każdej z osi w zależności od aktualnego obciążenia pojazdu. Dzięki temu będziesz w stanie zadbać o parametry ogumienia niezależnie od tego, jaka trasa Cię czeka.
Dlaczego odpowiednie ciśnienie jest tak istotne? Wpływa ono na wiele czynników. Od poziomu ciśnienia w oponach ciężarowych i nie tylko zależą:
- bezpieczeństwo jazdy,
- komfort jazdy,
- tempo zużycia elementów zawieszenia,
- zużycie paliwa,
- żywotność ogumienia.
Dlatego utrzymanie prawidłowego ciśnienia jest jedną z podstaw bezpiecznej eksploatacji pojazdu.
Dlaczego ciśnienie w oponach ulega zmianom?
Ciśnienie może różnić się od wartości zalecanej z wielu powodów. Najczęściej mamy do czynienia z jego spadkiem.To może wynikać na przykład z uszkodzenia felgi w wyniku wjechania w krawężnik. Powietrze uchodzi też naturalnie (np. w trakcie nieużytkowania auta), lub z powodu nieszczelności na powierzchni opony. Czasem źródłem wycieku powietrza jest też nieszczelny zawór, służący do jego uzupełniania.
Uwaga! Ciśnienie w oponie rośnie wraz z temperaturą. Dlatego czasem niepożądane zmiany mogą być niezauważalne, dopóki nie zweryfikujemy go po schłodzeniu kół.
Czym grozi zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu?
Jednym z niebezpiecznych symptomów, wpływających na komfort jazdy jest zaniżone ciśnienie. Ma ono negatywny wpływ na bezpieczeństwo Twojego pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie może doprowadzić do nierównomiernego zużycia opon, To ze względu na szybszą degradację bieżnika w takim kole. Przyspieszone zużycie opon nie jest jedynym zagrożeniem.
Wśród efektów zbyt niskiego ciśnienia znajduje się także dłuższa droga hamowania, szczególnie na mokrej nawierzchni. Dzieje się tak przez to, że zmniejsza się głębokość bieżnika, co zwiększa ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Zaniżone ciśnienie w oponach może też powodować spadek komfortu jazdy, szybsze zużycie elementów zawieszenia, a także niewłaściwą reakcję auta.
Warto wiedzieć! Długotrwała jazda z niskim ciśnieniem może doprowadzić nawet do wystrzału opony. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że ogumienie ma odpowiednie ciśnienie.
Jak zbyt wysokie ciśnienie opon wpływa na samochód?
Wiemy już, że zaniżone ciśnienie jest niebezpieczne dla samochodu i jego stanu technicznego. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w oponach jest mniej groźne, lecz wciąż bardzo niepożądane. Główne problemy, które mogą wynikać z podwyższonego ciśnienia to:
- zwiększona podatność opony na uszkodzenie w wyniku uderzenia np. w krawężnik,
- pogorszona przyczepność ze względu na mniejszą powierzchnię styku z nawierzchnią,
- większe zużycie paliwa,
- przyspieszone zużycie centralnej części opony,
- spadek komfortu jazdy.
Jak widać niewłaściwe ciśnienie może też dotyczyć „przepompowania kół”. W takiej sytuacji ogumienie nie ma aż tak złego wpływu na bezpieczeństwo i właściwości jezdne, lecz wciąż jest niepożądane.
Warto wiedzieć! Czasem ciśnienie w oponach może wykraczać poza normę. Dzieje się tak w przypadku, gdy pojazd będzie ponadprzeciętnie obciążony. Większe ciśnienie pozwoli zrekompensować wpływ wyższego nacisku na każdą z osi.
Jak sprawdzać ciśnienie — zawsze na zimnych oponach!
Chcąc sprawdzić ciśnienie, obowiązuje tylko jedna zasada: kontroli zawsze trzeba dokonywać na zimnych oponach. Wraz ze wzrostem temperatury ogumienia, rośnie też ciśnienie. Przez to pomiar na ciepłych oponach mógłby wskazać zawyżone wartości. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
- Podjeżdżamy pod kompresor ze wskaźnikiem ciśnienia.
- Odkręcamy zawór wlotu powietrza na feldze.
- Podłączamy kompresor i mierzymy ciśnienie, w razie potrzeby je modyfikując.
- Powtarzamy proces na każdym z kół pojazdu.
Co ważne, regulacja poziomu ciśnienia powinna odbywać się jedynie na sprawnych, zimnych oponach. Samo sprawdzenie jest dopuszczalne w przypadku lekko rozgrzanego ogumienia. Trzeba jednak pamiętać o wzięciu poprawki na to, że mogło dojść do zawyżenia poziomu ciśnienia.
Ważne! Ciśnienie opon samochodów dostawczych, czy ciągników siodłowych musi być regularnie sprawdzane. Ze względu na wyższe obciążenia, koła są bardziej narażone na spadek wartości ciśnienia.